חמש – אולאן בת הר

אולן בת-הר נולדה בכפר קטן בערבות מונגוליה, בין שחיטה של כבש להמלטה של נאקה, נראה היה שמסלול חייה של אולן ידוע מתחילתו ועד לסופו. אבל החיים, הם מלאים בהפתעות. יום אחד, כשהייתה בת עשר, שבוע לאחר שהובטחה להיות אישתו של איזה ילד מונגולי בן אחת עשרה שנולד בקצה השני של הכפר, נפלה עלייה חבילה מוכתמת בדם שהכילה זוג כפכפי עץ הולנדים במידה 48. היה זה עץ קשה וצפוף, ללא סוליה, בתוך קופסה מוקשחת. את הדרך שבה הדבר השפיעה על חייה קשה מאוד לתאר במילים, לכן הדבר יעשה באופן של נקודות ציון מופרדות בפסיקים. כדלקמן: הגולגולת התעקמה, שקע גדול במרכז הקודקוד, ביטול נישואים, שהייה בבתי חולים, ביקור של שגריר, נאום באו"ם, מלגת הנסיך ההולנדי (כוללת מימון לימודים לכל החיים יחד עם הוצאות מחייה וביטוח רפואי), איתורו של יורגן והופעה על מפתן ביתו בחברת אויביו הנוראיים ביותר. לרוע מזלו של יורגן יורגנסובסקי, קצת לפני אותו ארוע טראומטי, ראש הקהילה היהודית שלו ראה גם הוא את אותו הסרט, המקרה היה לו מוכר והוא איתר את הילדה, או שהיא איתרה אותו, תלוי את מי שואלים. ביום בו חזר יורגן להולנד, כחמש שנים לאחר חתונתו, על מדרגות ביתו חיכו לו לפי סדר אלפבתי יורד של השם הפרטי: רחמים טוחטנבאום, יורגן שוורצחייסקי, יוהאן קוטל הג'ירפות  ואולן בת-הר. לגבי רחמים טוחטנבאום ויורגן שוורצחייסקי אולי עוד ידובר בהמשך, על יוהאן קוטל הג'ירפות ידובר יחסית בקרוב ועל אולן בת-הר, ידובר ממש עכשיו. מרגע שלמדה בהולנד לכתוב, החלה אולאן כותבת שירים חריגים מאוד, בעיקר עבור ילדה בגילה. הדבר הראשון שהיא עשתה כשפגשה את יורגן היא קראה לו שיר. שיר שהקנה לה מקום של כבוד בקרב אי אלו, שלא נדבר בהם עכשיו:

שיר אהבה אינפנטילי / אולאן בת-הר

הוא,

באצבעותיו תחושה חלזונית

עייניו משתבללות בחוריהן

ולשונו כרכיכה על שפתותי

ואני,

פני השטח כעור הברווז

שפתותי מתקשות כמקור

וכפות ידי כקרום רפוי

הוא,

חשדן ופחדן, משושים לו

נגיעה קלה וגם את זנבו יקפל

ושיריונו חלש ושביר

ואני,

העדינות זרה לי

מתנדנדת ומגעגעת

כמותו כבר אכלתי

יורגן יורגנסובסקי הביט בחבורה המשונה בפליאה ובחרדה. כשסיימה אולאן להקריא את השיר הבחין יורגן יורגנסובסקי בשקע שבראושה של אולאן. החרדה והאימה השתלטו עליו והוא חטף התקף לב. רחמים טוחטנבאום חש אשמה, יורגן שוורצחייסקי לא חש דבר ,יוהאן קוטל הג'ירפות חש מגורה מהשיר של אולאן, ואולאן פרצה בבכי. אולאן ליוותה את יורגן לבית החולים ושימשה אותו כל צורכו. יוהאן קוטל הג'רפות הצטרף אל אולאן ושירת אותה במסירות. כלבו של יוהאן קוטל הג'ירגפות חיכה כל העת מחוץ לבית החולים תוך כדי שהוא עוזר לזקנות לחצות את הכביש ואוכל נקניקיות מהפח של הדוכן הסמוך. החרדל שהופיעה לפתע במערכת העיכול של הכלב חדר למחזור הדם שלו וחירפן את הקרציות שעל בטנו. שלושה חודשים מאוחר יותר שוחרר יורגן אל ביתו מלווה באישתו, באולאן בת-הר וביוהאן קוטל הג'ירפות (וכמובן בכלבו הנאמן של יוהאן קוטל הג'ירפות).

הפוסט הזה פורסם בקטגוריה אולאן בת-הר, חגי ישראל, חוויה חוץ גופית, יוהאן קוטל הג'ירפות, יורגן שוורצחייסקי, קישוא, קרפדה, רחמים טוחטנבאום, שבלול.‏ קישור ישיר לפוסט.

תגובה אחת על חמש – אולאן בת הר

  1. מאת franky‏:

    חחח גאוניח

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים